{ Text Block: }
Historia szklanych kulek
Kulki jako takie, człowiek używał dla zabawy lub ozdoby już w starożytności. Najstarsze znane kulki pochodzą z Egiptu i datowane są na okres 3000 lat p.n.e. Znane są też kulki pochodzące ze starożytnej Krety, czy pochodzące od pierwotnych mieszkańców północnej Afryki. Wtedy były to kulki zrobione z otoczaków, kamieni półszlachetnych, marmuru lub wycięte z kości.
Szklane kulki mają zdecydowanie krótszą historię. Historycy spierają się, o to, kiedy i gdzie kulki szklane zaczęto produkować masowo. Jedni twierdzą, że było to w Wenecji, inni są zdania, że stało się to w niemieckim mieście Lauscha, w szklarni założonej w roku 1590 przez Christoffa Müllerena i Hansa Greinera. Około roku 1846 niemiecki szklarz z tej szklarni – Elias Johann Christoph Simon Carl Greiner – wynalazł specjalne nożyce, którymi ciął miękkie szkło na kulki. Dzięki tym nożycom, produkcja szklanych kulek została znacznie uproszczona, ale dalej odbywała się ręcznie.
Maszynową produkcję szklanych kulek, wprowadził jako pierwszy – w roku 1902 w Stanach Zjednoczonych – Martin Frederik Christensen, z pochodzenia Duńczyk, który w roku 1867 wyemigrował z Danii. Pierwszą maszynę do formowania szklanych kulek, bezpośrednio z roztopionej masy szklanej, opatentował 24 października 1905 roku. Jego firma istniała, aż do roku 1917, kiedy musiano zakończyć produkcję z powodu niedostatku energii – gazu ziemnego.
Po pierwszej wojnie światowej, produkcja szklanych kulek powoli wprowadzana jest do coraz większej liczby szklarni. Kulki wyrabia się, nie tylko dla zabawy i dekoracji. Powstają pierwsze szklane kulki dla technicznego zastosowania. Wymyśla się nowe sposoby ich produkcji. Dzisiaj znamy cztery podstawowe sposoby maszynowego produkowania kulek, którymi produkuje się wszystkie techniczne kulki na świecie.
Na świecie istnieje tylko kilka firm, z wąską specjalizacją produkowania i sprzedaży szklanych kulek. Jedną z tych niewielu, jest nasza firma, z największą ofertą szklanych i ceramicznych kulek.