{ Text Block: }
Serwis kulek ceramicznych prowadzi firma
GlobimiX sp. z o.o.
ul. Modrzewiowa 1a
57-200 Ząbkowice Śląskie
{ Text Block: }
Zastosowanie kulek ceramicznych jest zaskakująco szerokie, znajdziemy dużo aplikacji kulek ceramicznych różnej wielkości.
{ Single Image: 1209 }
Caption:
{ Text Block: }
Należy też przypomnieć, że kulki ceramiczne dzielą się nie tylko według wielkości, czy rozmiaru frakcji, ale też ze względu na podstawowy surowiec ceramiczny. Kulki ceramiczne stopniowo stają się standardem przy produkcji wielu typów produktów. Tendencja zastępowania kulek szklanych kulkami ceramicznymi, jest nie do powstrzymania w wielu aplikacjach. Dzisiaj wszystko połączone jest z efektywnością, rezultatami i wynikiem ekonomicznym.
We wszystkich aplikacjach należy liczyć nie tylko nakłady początkowe na zakup wypełniaczy do poszczególnych urządzeń, ale też wytrzymałość, niskie zużycie kulki, jakość finalnego produktu. Wiadomo, że zużycie kulek ceramicznych, jest niższe, niż w przypadku klasycznych kulek szklanych. Kolejnym plusem jest fakt, że kulki ceramiczne są dużo twardsze i bardziej symetryczne, dzięki czemu nie powstają niepożądane drobiny szklane, które mogą zanieczyścić produkt. Zjawisko takie występuje zarówno przy mieleniu farb, jak i przy mieleniu materiałów w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
{ Blank Space }
{ Text Block: }
Często słyszymy: ceramika, zastąp szkło ceramiką. Ale nie ma jednego typu kulek ceramicznych. Jest wiele rodzajów i typów kulek ceramicznych, o różnej skali zastosowania. Przede wszystkim musimy wspomnieć o kulkach ceramicznych mielących stosowanych przy produkcji farb.
{ Single Image: 1211 }
Caption:
{ Text Block: }
Należy powiedzieć, że każdy producent młynów homogenizujących – niemiecki Netzsch (MLK, LME, LMZ), szwajcarski Willy A.Bachofen (Dyno Mill KD, ECM), inny szwajcarski (DCP Superflow, Supertex), polski Profarb, czy czeski Pro-Chema – konstruują dzisiaj wszystkie młyny tak, żeby można w nich stosować kulki ceramiczne. Chodzi przede wszystkim o to, żeby silniki miały dostateczną moc, a materiał pokryw i łopat mielących, czy dysków, był odpowiedni dla – na przykład – średniej masy atomowej kulek ceramicznych z tlenku cyrkonu, których masa jest nawet wyższa, niż 6 g/cm3. Dlatego stosowanie kulek ceramicznych oznacza dla młynów perełkowych wysokie obciążenia. Oczywistością jest dzisiaj stosowanie młynów perełkowych, z silnikiem o stopniowym wzroście obrotów, tak, żeby perełki stopniowo wpadały w ruch, nie powodując gwałtownego obciążenia.
{ Blank Space }
{ Text Block: }
Z pewnością lubicie dobrą czekoladę. Przy produkcji tych najsmaczniejszych czekolad również stosuje się kulki. Są to kulki metalowe, szklane, a obecnie również ceramiczne. Do dyspersji masy stosuje się kulki ceramiczne – tak powstaje smak tych najdelikatniejszych czekolad.
{ Single Image: 1214 }
Caption:
{ Text Block: }
Nie we wszystkich technologiach można stosować kulki ceramiczne, dlatego w przemyśle spożywczym często spotykamy się z kulkami borokrzemowymi, które są nieszkodliwe dla zdrowia. W niektórych przypadkach, niezbędne jest ich użycie, ze względu na ich średnią masę atomową 2,23 g/cm3, która jest niska i w porównaniu z kulkami ceramicznymi ma niższą wydajność mielenia (energię kinetyczną). Proszę popatrzyć do laboratorium chemicznego, czy przemysłu chemicznego jako takiego. Wszędzie znajdziemy kulki, kulki szklane i ceramiczne. Na przykład ceramiczne kulki tlenku glinu Al2O3 stosowane są w katalizatorach, przy krakowaniu ropy naftowej.
{ Blank Space }
{ Text Block: }
W niektórych urządzeniach mielących i dyspergujących, w większości starszej daty produkcji, niemożliwe jest zastosowanie najcięższych kulek ceramicznych, dlatego w ofercie mamy serię kulek ceramicznych o różnych właściwościach. Na przykład, z tak zwanego szkła cyrkonowego, oznaczone symbolem GZ, które są znakomitym produktem umożliwiającym przejście do wyższej efektywności w starszych technologiach homogenizujących.
{ Single Image: 1217 }
Caption:
{ Text Block: }
Średnia masa atomowa materiału cyrkonowego szkła wynosi 3.0 g/cm3, dzięki czemu można zastąpić klasyczne szkło, a równocześnie zwiększyć energię kinetyczną wypełniacza młyna perełkowego. Kolejny typ kulek ceramicznych, to kulki z krzemianu cyrkonu, w naszej ofercie oznaczane jako Z i ZS. Średnia masa atomowa materiału to 3,8 i 4,1 g/cm3. W tym miejscu, chętnie przypomnimy przede wszystkim technologię produkcji kulek ZS, zwaną spiekaniem, kiedy kulka kształtowana jest z zimnego materiału i twardnieje w procesie wygrzewania. Ten najnowocześniejszy sposób produkcji pozwala na wyeliminowanie z powierzchni kulki, większości mikroskopijnych nierówności, które łatwo mogą się odłamać, a następnie poprzez sito dostać się do homogenizowanego produktu, w niektórych przypadkach poważnie go uszkadzając. Średnia cena i średnia masa, odnosi się do kulek oznaczonych w ofercie symbolem ZY, do produkcji którego, jako materiał podstawowy stosuje się – tlenek cyrkonu. Ich średnia masa atomowa wynosi 6 g/cm3. Takie ceramiczne kulki można stosować w młynach perełkowych najnowszej generacji, lub w przebudowanych i zmodernizowanych urządzeniach z dostatecznym poziomem chłodzenia.
W precyzyjnych laboratoriach i zakładach przemysłu farmaceutycznego, i nie tylko tam, stosuje się mielące kulki ceramiczne cyrkonowo tlenkowe oznaczone jako ZY Premium.
{ Blank Space }
{ Text Block: }
Jak już wspomnieliśmy, perełki ZY są bardzo wydajne i trwałe, ale mają też jedną wadę – cenę. Dlatego wspólnie z producentem SiLi wprowadziliśmy usługę Recykling ZY. Oznacza to, że zużyte wypełniacze można odwieźć z powrotem do producenta, gdzie są segregowane na odpowiednie, dokładne frakcje (np., w przedziale wielkości 1,4 – 1,6 mm), i mogą być ponownie dostarczone do klienta.
{ Single Image: 1220 }
Caption:
{ Text Block: }
Tak, świat mielących kulek ceramicznych jest złożony – trzeba sobie przekazywać rady i doświadczenie. Dlatego funkcjonuje system, który po konsultacji z klientem i producentem, pozwala nam zaproponować najlepsze rozwiązanie, dla każdej konkretnej mielącej aplikacji. W praktyce oznacza to, w bardziej złożonych przypadkach, wypełnienie specjalnego formularza technicznego, co pozwala wspólnie zastanowić się nad poszczególnymi problemami realizacji, zmiany, czy wprowadzenia nowej technologii, i zaopatrzenie powstających, czy istniejących młynów perełkowych w najodpowiedniejsze wypełnienie. Pracownicy techniczni producenta ceramicznych kulek, firmy Sigmund Lindner GmbH (SiLi), którą reprezentujemy w Czechach, Słowacji i w Polsce, mają do dyspozycji bazę klientów i doświadczeń z całego świata. Chętnie podzielimy się z Wami tym doświadczeniem, zaproponujemy najlepsze rozwiązanie, nie tylko z punktu widzenia całkowitej wydajności, ale też związane z ekonomią, czy organizacją pracy w Waszym zakładzie. Mamy na myśli – na przykład – określenie cyklu startów Waszego młyna.
{ Text Block: }
Proszę nie wahać się i nawiązać kontakt. Otrzymacie Państwo najlepsze ceramiczne kulki i perełki, a do tego znakomity serwis, z zapleczem i know-how światowego producenta.
Oferta obejmuje szereg kulek ceramicznych określonego przeznaczenia. Różne typy, odpowiednie dla różnych aplikacji, w zależności od oczekiwania klienta różnią się: składem chemicznym, średnią masą atomową i wielkością poszczególnych frakcji. W naszej ofercie są kulki z tlenku cyrkonu, krzemianu cyrkonu i ze szkła cyrkonowego.
Zastosowanie tych kulek jest możliwe w wielu branżach przemysłowych. Najczęściej pojawiają się w przemyśle produkującym farby i lakiery, w młynach mielących.
{ Text Block: }